Jak vyhledávat v katastru nemovitostí

Plánujete koupit pozemek? Nebo vás zajímá, na koho je zapsaný sousedův pozemek? Chcete si ověřit svá vlastnická práva? Nemusíte hned běžet na katastrální úřad, většinu potřebných informací můžete získat zdarma online. Ukážeme vám, jak na to.

Co je to katastr nemovitostí?

Katastr nemovitostí České republiky (KN) je sbírkou údajů o všech nemovitostech, které se nacházejí na našem území. U každé nemovitosti jsou evidována věcná práva (např. vlastnictví nemovitosti). Najdete zde také mnoho důležitých informací o hledaných budovách, pozemcích a jejich vlastnících, jako je například velikost, jméno vlastníka, existující zástava atd.

Nahlížení do katastru nemovitostí je možné zdarma a online

Pro samotné nahlížení do katastru nemovitostí nepotřebujete žádnou registraci a je to zdarma. Platíte až za některé specifické služby, například za získání kompletního výpisu z katastru. Poplatek za nahlížení do KN zaplatíte přes platební portál pomocí karty.

Například se zdarma dozvíte, že na nemovitosti je zapsáno zástavní právo, a z kompletního výpisu se dozvíte, o jaké konkrétní zástavní právo se jedná.

Hledání v katastru nemovitostí je velmi jednoduché a intuitivní. Můžete snadno najít i takovou nemovitost, o které nemáte žádné informace kromě toho, že ji umíte lokalizovat na mapě.

V mapě katastru si můžete prohlédnout celou Českou republiku nebo přímo zadat údaje o hledané parcele, stavbě nebo jednotce. Můžete také najít konkrétní list vlastnictví nebo průběh řízení, například vkladu.

Katastr nemovitostí a bytová jednotka

Vyhledávání bytové jednotky probíhá stejným způsobem jako vyhledávání stavby. Při zobrazení detailu nemovitosti, ve které se byt nachází, se vám zobrazí seznam všech bytů. Pokud neznáte číslo hledaného bytu, budete muset prozkoumat všechna zobrazená čísla bytů. Pokud znáte číslo bytové jednotky, můžete se na její detail dostat přímo pomocí funkce „Jednotka“.

Pozor: Tyto informace platí pouze pro byty v osobním vlastnictví a ve spoluvlastnictví. U družstevních bytů je vlastník celého bytového družstva, a proto nejsou jednotlivé družstevní byty zaznamenány v katastru nemovitostí.

Katastr nemovitostí poskytuje informace o typu jednotky, způsobu využití, podílu vlastníka na společných částech domu a odkazu na budovu, ve které se jednotka nachází. Dále jsou uvedena omezení vlastnických práv, jako například zástavy, exekuce a další. Výpis z katastru může také obsahovat poznámky, které se mohou týkat buď jednoho vlastníka, nebo celé jednotky.

Na pobočce katastrálního úřadu je možné požádat o různé dokumenty, jako je například kopie kupní smlouvy nebo geometrického plánu. Obvykle úřad vyřídí objednávku do dalšího pracovního dne.

Vyhledávání v katastru nemovitostí podle jména

V aplikaci katastru nemovitostí není běžně možné vyhledávat podle jména, aby bylo chráněno soukromí majitelů. Bylo by zajímavé vědět, kdo vlastní kolik pozemků a bytů, ale to by také umožnilo ostatním získat snadno informace o vás. Proto tato služba není běžně dostupná zdarma.

Existuje však několik možností vyhledávání podle jména. První možností je aplikace Dálkový přístup do KN (funkce Evidence práv pro osobu). Druhou možností je obrátit se s dotazem přímo na územní pracoviště daného katastrálního území. Máte k dispozici seznam všech katastrálních úřadů. V obou případech je však služba zpoplatněná.

Hledání parcely v katastru nemovitostí

Vyhledávání pozemků je velmi jednoduché. Stačí přejít na stranu vyhledávání parcely na oficiálním webu nahlížení do katastru nemovitostí. Pak už stačí zadat katastrální území, případně název obce. Následně zadáte číslo dané parcely a ona se vám zobrazí.

Vyhledávání v katastru nemovitostí je v dnešní internetové době velmi jednoduché a zvládne jej opravdu každý.